Kolonoskopi Hakkında

Kolonoskopi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kolonoskopi Nedir? Ne amaçla yapılır?

Kolonoskopi kalın barsaklarımızın içinin ucuna optik bir sistem eklenmiş esnek bir cihaz olan kolonoskopi cihazı ile incelenmesi işlemidir.  Kolonoskopi işlemi kalın barsak içinde bulunabilecek rahatsızlıkların teşhis edilmesi amacı ile yapılır. Hastalarda makattan gelen kanama olması, barsak alışkanlıklarında değişiklikler, demir eksikliğinin nedenin araştırılması, karın ağrısı gibi şikayetlerin olması durumunda doktorunuzun önerisi ile kolonoskopi yaptırılabilir. Ayrıca kalın barsak kanserlerinin erken tanısında, ve kolon poliplerinin saptanarak alınması ile kalın barsak kanserlerinin önlenmesi amacı ile de hiç yakınması olmayan 50 yaş üstü sağlıklı kişilerde tarama amacı ile de kolonoskopi önerilebilir. Yine ailesinde birinci derece akrabasında(anne, baba,kardeşler) 60 yaş öncesi kalın barsak kanseri olan kişilerde 50 yaş öncesinde artmış kalın barsak kanseri riski nedeni ile erken tarama kolonoskopisi önerebilinir. 

Kolonoskopi Yapılacak Kişilerde Ön Hazırlık

Öncelikle kolonoskopinin gerekliliği konusunda doktorun önerisi ve hastanın onayı ile karar verilmesi gerekmektedir. Doktorunuz ile kolonoskopinin gerekliliği, hazırlık periyodu, işleme bağlı yan etkiler riskler, işlem esnasında uygulanacak sakinleştirici ve anestezi ilaçlarının olası yan etkileri konusunda bilgilendirilmiş olmanız gerekmektedir. 

Ayrıntılı sistemik muayene sonrası  yakın dönemde yapılmış rutin kan tetkiklerinin yapılması çok iyi olur. Bu tetkikler genellikle aşağıdaki tetkiklerdir, tabi gereksinim durumunda ek tetkikler de istenebilir. 

Tam kan sayımı, Protrombin zamanı, Açlık Kan Şekeri, Üre (BUN), kreatinin, AST, ALT, GGT, ALP, Sodyum, Potasyum. Akciğer grafisi, Kalp elektrosu gerekli görülen durumlarda yapılır. 

Tıbbı Özgeçmişiniz Mutlaka Öncesinde İncelenmelidir.

  • Kan sulandırıcı ilaç (Coumadin, Plavix, Karum) kullanıyorsanız işlemden 1 hafta önce kesilmesi gerekebilir. Bu ilaçları kullanıyorsanız hem kolonoskopiyi yapacak doktorunuzun haberdar edilmesi, hem de bu ilaçları başlayan doktorunuzun bilgilendirilip ilaç kullanılmadığı dönem için alternatif ilaç protokolü hazırlanması gerekir.

·             Randevu alırken mevcut hastalıklarınızı lütfen belirtiniz. (şeker hastalığı, protez kalp kapağı, kalp yetmezliği, damar sertliği, astım, ilaç alerjisi, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kan hastalıkları, göz tansiyonu gibi).

·             Şeker hastalığı ilaçları (antidiabetik hap, insülin), tansiyon düzenleyici ve idrar söktürücü ilaçlar Kolonoskopi hazırlığının değiştirilmesini veya başka tedbirler alınmasını gerektirebilir.

·             Kalp kapakçık hastalığı, kalp kapak protezi, kalp pili (pacemaker), eklem protezi olan kişiler Kolonoskopi öncesi enfeksiyondan korunması amacı ile antibiyotik kullanmaları gerekebilir. 

·             Kortizon, demir hapı, bitkisel ilaçlar veya herhangi sürekli kullanılan bir ilaç  Kolonoskopi öncesi mutlaka belirtilmelidir.

·             Alerji yaptığı bilinen ilaçlar mutlaka iletilmelidir. Alerji yaptığını düşündüğünüz ilaçların tam adını eski tıbbi kayıtlardan veya yakınlarınızdan mutlaka öğrenin. Sadece ‘Pek çok şeye alerjik’ olduğunuzu belirtmek çözüm olmayacaktır.

  • Göz tansiyonu (glokom) olan hastaların çok küçük bir bölümünde hastalık dar açılı glokom tipindedir. Bu grup hastada endoskopi sırasında kullanılan Midazolam isimli ilaç sakıncalı olabilir. Göz tansiyonunuz varsa doktorunuzu lütfen öncelikle bilgilendirin.
  • Kolonoskopi esnasında propofol ilacı ile anestezi uzmanı eşliğinde uyutulmanız gerekebilir, öncesinde bu ilaçlarla ilgili allerjik reaksiyon, solunum ve kalp rahatsızlığı yaşadıysanız mutlaka belirtmeniz önerilir. 

Kolonoskopiye Nasıl Hazırlanılır?

Hastaların kolonoskopi öncesi sıvı – berrak gıdalardan oluşan bir diyet yapması gerekmektedir. Diyet işlemden 1 gün önce başlar, tüm gün sürer. İşlem için 1 gün önceden diyetle beraber bağırsakları temizleyici ilaç kullanımı gerekir. Uygulayacağınız sıvı – berrak gıda diyetine ve bağırsak temizleyici ilacın nasıl kullanılacağına dair detaylı bilgiyi ekte bulabilirsiniz, ayrıca hemşiremiz tarafından ayrıntılı olarak bilgi verilecektir.  

  • İşlem esnasında sakinleştirici veya tamamen uyutan ilaçlar yapılacağından kalp, akciğer hastalığı gibi şikâyetlerin önceden bildirilmesi çok önemlidir. 
  • Hastaların su içmesini gerektirecek USG, Tomografi, MR gibi tetkiklerin Kolonoskopi günü yapılması önerilmemektedir. 
  • Tansiyon hastaları 2-4 saat önce gelmeden önce tansiyon ilaçlarını az miktarda su ile alabilirler.
  • Diyabet hastaları insülin ya da oral diyabet ilaçları kullanıyorsa kolonoskopi günü kesinlikle insülinin sabah dozunu yapmamalı, ilaçlarının sabah dozunu almamalıdır. 
  • Kolonoskopi işlemine, refakatçi ile gelinmesi gerekmektedir. Refakatçi işlem esnasında yanınızda bulunması için değil, işlem sonunda hastaya eşlik etmesi içindir. İşlem günü araç kullanmanız kesinlikle önerilmemektedir.
  • Kolonoskopi sonrasında 1-2 saat endoskopi ünitesinde izlenmeniz gerekebilir 

Kolonoskopi Onam Formu

Size kolonoskopi yapılmak üzere bilgilendirildiğiniz ve izn verdiğinizi onaylayan onay formunu mutlaka işlem öncesi imzalayarak teslim ediniz.